GÜMÜP’ten Arama Konferansı

GÜMÜP’ten Arama Konferansı
Yayınlama: 29.03.2017
Düzenleme: 13.02.2024 21:11
6
A+
A-

Türkiye’de mühendislik ve teknik tabanlı tek yerel STK olan İstanbul merkezli Gümüşhane Mühendis ve Mimarlar Platformu (GÜMÜP) önemli kararların alındığı ‘Arama Konferansı’ düzenledi.

İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi Sosyal Tesislerinde 100 civarında üyenin bir araya geldiği toplantıda açılış konuşmasını yapan GÜMÜP Genel Sekreteri Serkan Kaya, bini aşkın üyesi ile bugün Türkiye’de mühendislik ve teknik tabanlı tek yerel STK’nın GÜMÜP olduğunu söyledi.

“GÜMÜP DERNEK OLACAK”

GÜMÜP Başkanı Yüksel Hamzaoğlu ise konuşmasında GÜMÜP’ün 2005’lerde başlayan yolculuğunda çok güzel etkinlikler yaptığını, yüzlerce mühendis ve mimar hemşerisini bir araya getirdiğini, toplanmalı etkinlikler dışında birbiri ile teknik iletişim kuran, iş yapan, İK süreçlerine destek veren, başta yeni mezunlar olmak üzere iş konusunda meslektaşlarına yardımcı olan, üniversite öğrencilerine staj ve destek hizmetleri sunan nitelikli bir camia olduğunu belirterek, “Yeter mi? Yetmez. Daha mükemmellerini yapmak gerekir. Bunun için GÜMÜP’ün artık dernek statüsüne geçmesi gerekir. İcra kurulumuzla yapmış olduğumuz değerlendirmede, GÜSİAD bünyesinde resmi platform olarak bulunan GÜMÜP, Mayıs-Haziran aylarında dernekleşme sürecini tamamlayacaktır. Yeni dönemde daha genç arkadaşlarla yoluna devam edecektir. Bugün burada faaliyet planlamamız için yeni bir modelle arama konferansı yani ortak akıl toplantısı için bulunuyoruz. İnşallah yeni dönemde daha başarılı etkinliklerde bir arada olacağız” dedi.

GÜMÜP Akademik Danışma Kurulu Başkanı Prof.Dr. Kenan Aydın ise GÜSİAD ile birlikte olan bu geniş hazine ile şimdiye kadar birçok etkinlikte bir araya geldiklerini, bunda sonra da çok daha başarılı olacaklarına inandıklarını belirterek, “GÜMÜP’ün dernekleşmesi yeni süreçte daha da enerji verecektir. Her biri birbirinden değerli işyerlerinde önemli pozisyonlarda olan üyeleri hem hemşeri camiamız hem de genel toplumsal çevremiz için bir şarttır hem bireysel hem GÜSİAD olarak kurumsal bazda her türlü desteğimizi GÜMÜP’e vereceğiz” diye konuştu.

Arama konferansı çalışmasını hazırlayan GÜMÜP Kurucu Başkanı Yüksel Yalçın da büyük işletmelerin kurmayları ile birlikte şirketlerinin geleceklerini tartıştıklarını, organizasyonlarını daha mükemmel kılmak için üyelerinin görüşlerine müracaat ettiklerini vurgulayarak, “Faaliyetleri de birlikte planlayıp sorumluluklarını da birlikte alıyorlar. Başarıyı da başarısızlığı da birlikte paylaşıyorlar. Yani katılımlı yönetim teorisini örgütsel davranış haline getiriyorlar. İşte Arama Konferansı tam olarak bu. Ortak akıl toplantısı. Tüm üyelere dağıtacağımız öneri formları ile 100 üyenin görüşlerini alıp, 10 kişilik gruplara ayrılmış masalarda seçilmiş grup sözcülerinin kılavuzluğunda bu önerilerden en iyi 6 örneği salonda sunacağız. Toplamda 50 civarında gelecek bu önerileri GÜMÜP’ün 2 yıllık çalışma planına koyup, bu faaliyetlerde görev alacak 5’er kişilik sorumlu komisyonu belirleyeceğiz. Etkinlikler gerçekleştirildiğinde 9 grup bunlara performans puanı verecek. Başarılı olan grup üyelerini Antalya’ya tatile göndereceğiz” diye konuştu.

65 ÖNERİ SUNULDU

Yaklaşık bir saatlik sessiz grup çalışmasının ardından 10 grup sözcüsüne teker teker söz verilerek toplamda belirlenen 65 adet öneri GÜMÜP Yürütme Kuruluna sunuldu. GÜMÜP Yönetimi bu 65 öneriye çalışarak bunlardan en verimli 24 adetini uygulamaya alacak.

Bunlardan önerilerden bazıları şöyle: Girişimcilik Çalıştayı, İşletmelerin Gelişiminde Vizyon Toplantıları, Solid Works ve 3D Eğitimleri, E-Eğitim Modülleri, Kod Yazma Eğitimleri, Kariyer Günleri Planlaması, Teknik Gezi Planlaması, Mesleki Tecrübe Havuzu Oluşturulması, Proje Yarışmaları

GİRİŞİMCİLİK KONFERANSI ÖNÜMÜZDEKİ AY

Alınan karar gereği Girişimcilik konferansının bir ay sonra yine Pazar günü sabah kahvaltıyı müteakip aynı salonda gerçekleştirilmesine karar verildi.

Programda GÜMÜP Komisyon Başkanlarından Elektirik Mühendisleri Komisyon Başkanı Hasan Pezük, Mimarlar Komisyonu Başkanı Turgay Yalçın, Makine Komisyonu Adına Gürbüz Türkkan, Çevre Mühendisleri Adına Mikail Kömürcü, Ziraat Mühendisleri Adına Tahsin Tekinırk, Yer Bilimleri Mühendisleri Adına Hayrani Şahin kürsü alarak değerlendirme konuşmaları yaptı.

GÜMÜP ÜYELERİ 3.HAVAALANINI GEZECEK

Raylı Sistemler Genel Müdürü Hasan Pezük, GÜMÜP üyelerinin 3. Havaalanına teknik bir gezi yapmalarını üstlenerek önümüzdeki günlerde takvimini duyuracaklarını söyledi.

GÜMÜP ÜYELERİ NÜKLEER ARAŞTIRMA MERKEZİNİ GEZECEK

Nükleer Araştırma Merkezi Genel Müdür Yardımcısı Bektaş Karakelle ise Küçükçekmece’deki Nükleer Araştırma Merkezine de bir teknik geziyi en kısa zamanda gerçekleştirme sözü verdi.

5 civarında yayını bulunan Hamit Arslan ise Solid Works ve 3D Eğitimi verilmesi için hemen taleplere başlayabilecekleri sözünü verdi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.